Split egy olyan város, amely lassú ütemben él és ezt nagyon könnyen meg lehet szokni. Itt minden nap olyan, mintha ünnep lenne, a terek, éttermek és a zsúfolt kávézók, az elkerülhetetlen „riva” (sétány), amelyet napközben az enyhe üdítő szél, a maesztrál uralja, télen pedig a mediterrán nap és a palota falvai védik meg a hidegtől, egyszóval itt az ember mindig otthon érezheti magát.

Sehol a világon nem létezik olyan csoda, mint Közép Dalmáciában, ahol mindössze 30 kilométeres körzetben két olyan város is található, amelyek felkerültek az UNESCO Műemlékvédelmi és a Kulturális Világörökség listájára. Itt a spliti Diokletianus palotára és Trogir történelmi óvárosára gondoltunk. E két város között található a kelet – adriai partvidék legnagyobb római kori városa és régészeti lelőhelye - Salona, amely az egykori római tartománynak, Dalmáciának volt a fővárosa.

A Közép-Dalmácia térségeiben található, a lelkes művészek által kőbe, márványba vagy fába vésett remekművek az ókortól a mai napig, nem maradtak a templomok vagy a múzeumok falai között, hanem még most is ott láthatók a házakon, homlokzatokon, valamint a város történelmi együttesében. Ezek többnyire román és gótikus stílusban készültek, és valódi urbánus remekműveknek számítanak. Eme városkák és urbánus egységek egyszerre nyújtanak csendet és magányt is a vendégeknek, de vidám, hangos éjszakákat is a mediterráni dél leheletével átitatva. Káprázatos látványt nyújtanak a kőfaragásos művészi alkotások, mint amilyen az 1240-ben készült trogiri székesegyház portálja, amely legszebb kőfaragásat Radovan mester és munkatársai, a milánói Bonino, Juraj Dalmatinac, Andrija Aleši és Nikola Firentinac készítették.

A spliti katedrális diófa ajtaja, amelyet Andrije Buvina mester faragta 1214-ben, beiratkozott az európai románstílusú faszobrászat történelmébe. Ez a katedrális a legidősebb katolikus székesegyház a világon, amelynek egyes részei a Diokletianus császári mauzóleumból származnak.

A múlt gazdag hagyományaival ihletett régió olyan nagy művészeket nevelt ki, mint amilyen a 19-20. század leghíresebb horvát festőművészek egyike, Emanuel Vidović, vagy a híres drniši szobrászművész, Ivan Meštrović, amely művei a világ összes múzeumában és galériájában megtalálhatók. A spliti Meštrović Galériában kiállított számos műtárgon kívül, lenyűgöző a Ninski Grgur püspök bronz szobra, amelyet a Diokletianus palota északi bejáratánál állították fel. A legenda szerint, ha megérintjük lábán a nagyujját, akkor minden kívánságunk teljesül. Splitben több színház is működik, közülük mindenképpen említésre méltó az 1893-ban épült Horvát Nemzeti Színház, mely keretein belül rendezik meg a Spliti nyár és a Marulić napok fesztivált. Ezen kívül itt működik a Fiatalok színháza és a Spliti bábszínház is.

A Horvát régészeti emlékművek múzeuma a horvát kultúra kiváló projektjének tekinthető, amely 1893-ban alakult Kninben, a Régészeti múzeumot viszont 1820-ban hozták létre, és a legrégebbi horvátországi múzeumok közé sorolható.

Splitben található a spliti Katedrális kincstára is, amelyben értékes egyházi műkincsek gyűjteményét őrzik, továbbá az 1910-ben alakult Néprajzi múzeum, a Tengerészettörténelmi múzeum és a Természettudományi múzeum.

Split egy olyan város, amely lassú ütemben él és ezt nagyon könnyen meg lehet szokni. Itt minden nap olyan, mintha ünnep lenne, a terek, éttermek és a zsúfolt kávézók, az elkerülhetetlen „riva” (sétány), amelyet napközben az enyhe üdítő szél, a maesztrál uralja, télen pedig a mediterrán nap és a palota falvai védik meg a hidegtől, egyszóval itt az ember mindig otthon érezheti magát.

A 200 ezer lakosa közül sokan az állítják a legnagyobb horvát tengerparti városról, hogy a legszebb a világon. Enyhe éghajlata és a 2.700 napos óra évente, télen is valódi oázist nyújt azoknak, akik a szélárnyékban szeretnék élvezni a napsütést. Split ősi város, a Földközi térség északi partjának a legmelegebb részén fekszik már 1.700 éve, egyben Dalmácia ipari, egyetemi és gazdasági központja.

Számos régészeti, történelmi és kulturális emlékmű mellet, a modern mediterrán város melegségét és vonzalmát hordozza magában. Split egykori császári palotájának falvai között található a világ legszűkebb utcája, amelyet „Engedj át” utcának neveznek, mivel olyan szűk, hogy két ember nem fér el egymás mellett.

Split a legnagyobb turista központ az Adrián és harmadik legnagyobb Földközi kikötő az utasok és járművek forgalma szempontjából. Kiváló összeköttetései vannak az egész világgal tengeri, szárazföldi vagy légi közlekedési útvonalakon. Mindennapos kapcsolatok léteznek a szigetekkel és néhány nagyobb várossal, mint pl. Rijekával, Korčulával és Dubrovnikkal. A tengerentúli járatok egész évben összekötik az olasz Anconával és Pescarával, még pedig kompjáratokkal és szárnyas hajókkal, amelyek segítségével az Olaszország és Split közötti távolság mindössze 3,5 óra alatt megjárható.

Split büszkélkedhet a legnagyobb nemzetközi repülőtérrel is az Adrián. Közvetlen légi kapcsolatokat alakított ki több tíz európai várossal. Nyáron több mint 40 külföldi légi társaság gépei landolnak a spliti repülőtér kifutó pályáin. 2005. óta az olcsókategóriás Germanwings légi társaság több németországi várossal köti össze, 2006. márciusától, pedig a Wizz Air is hetente négy fapados járatot indít közvetlen Londonból és Budapestről, 2008-tól pedig már Genfből is lehet olcsóbban repülni Split irányába.

Split a vasúti közlekedés központjának számít, és mindennapos összeköttetésben áll Zágrábbal és tovább az egész Európával.

Az autópálya átadásával Zágrábig az út 3,5 órára csökkent. A Dalmatina (A1) Split-Ploče szakasz várhatóan 2009. végén kerül átadásra. Itt találkoznak a Dalmatina és a BiH autópálya bekötő részei, illetve az 5C korridor és gyorsforgalmi út, amely tovább épül Ploče irányába. Folyamatban vannak a 200 millió eurós munkálatok a spliti körgyűrű építésén is. Kiépítése megoldást jelent majd a Trogir-Split-Omiš útvonal legfrekventáltabb szakasz forgalmának feloldására, amelyen jelenleg 40.000 jármű halad át naponta.

Első alkalommal vásárolna tengerpartni ingatlant és szereti a gyors megoldásokat?